A háromszínű zászló, a trikolór a francia forradalom során vált "népszerűvé" Európában. A ma is ismert és használt nemzeti kokárdánkat Szendrey Júliának köszönhetjük, aki 1848 március 15-én megvarrta és Petőfi mellére tűzte. Az események alakulása miatt a piros-fehér-zöld színhármas vált a hivatalos lobogóvá. A piros az erőt, a fehér a hűséget, a zöld pedig a reményt jelképezi.
A kokárda az 1848-as forradalom óta a szabadság és függetlenség szimbólumává vált. A kokárda színeinek sorrendje elég érdekes, ugyanis a forradalom során a katonák fejfedőin kétféle verzióban is megjelent. A színek sorrendje volt az eltérés, amit korabeli festményeken is kiszúrhatunk. Az elterjedt változat a kívül piros, amit Szendrey Júlia is készített hibásan, mert ez az olasz trikolórt formázza. Újabb érdekesség, hogy Kossuth Lajos halálának 100. évfordulóján Torinóban nagy tapssal fogadták a magyar kormányküldöttséget, mert udvarias gesztusnak tekintették, hogy a magyarok kabátján megjelennek az olasz színek.
A trikolór egyébként már Mátyás király idejében is megjelent egy pecsétnyomón, de ekkor még nem terjedt el országszerte. A háromszínű szalagot már Anna Pavlova, József nádor felesége is hordta a XIX. század elején.
Forrás: www.netfolk.blog.hu, www.doksi.hu