Az advent szó eljövetelt jelent, vagyis az Úr eljövetelét. Az advent karácsony napját megelőző negyedik vasárnaptól karácsonyig tartó időszak, a görögkatolikusok az 5. századi hagyományokat megtartva hat vasárnapot ünnepelnek.
Idén, 2019-ben advent első vasárnapja december 1-jére esik, az utolsó pedig pont szentestére, december 24-ére. A keresztény karácsonyi ünnepkör advent első vasárnapjától vízkeresztig tart (január 6). Advent első vasárnapja Szent András napjához eső legközelebbi vasárnap, az egyházi év kezdetét is jelöli.
Az advent eredete a 4. századig nyúlik vissza, majd az 5. században a karácsony vált a legjelentősebb ünneppé. VII. Gergely pápa határozta meg a négy hetes adventet. A katolikus egyházban advent színe a lila, amely bűnbánatot, összeszedettséget és szent fegyelmet jelent. III. Ince pápa rendelte el a lila miseruha használatát az adventi lelki készülődés idejére. Advent harmadik vasárnapja örömvasárnap, színe a rózsaszín. Az Úr eljövetelének közelségét ünneplik.
A 19-20. századtól szokás adventi koszorút készíteni. A hagyományos koszorú fenyőágból készül és négy gyertya díszíti (3 lila és 1 rózsaszín). A gyertyákat vasárnaponként gyújtják meg, mindig eggyel többet.
Mind a 4 gyertya szimbolizál egy-egy fogalmat és egy személyhez vagy közösséghez is kapcsolható:
- 1. hit - Ádám és Éva (nekik ígérte meg elsőként Isten a megváltást)
- 2. remény - zsidó nép (megígérte nekik Isten, hogy közülük fog származni a Messiás)
- 3. öröm - Szűz Mária (aki megszülte a fiút)
- 4. szeretet - Keresztelő Szent János (aki Jézus eljövetelét hirdette)
Az adventi naptár készítése 1900 körül kezdődött. Egy német édesanya egy kartonlapot 24 részre osztott és mindegyikre tűzött egy-egy csokoládét. A türelmetlen kisfiának készítette és megengedte neki, hogy karácsonyig minden este megehet egy csokit. A kisfiú felnőtt korában folytatta ezt a hagyományt és vállalkozást épített rá.
Szöveg forrása: Magyar katolikus lexikon
Képek forrása: Pinterest