A mesékben alacsony, pici lényekként jelennek meg, akik méretükkel ellentétben nagyon erősek és bátrak. Általában erdőkben élnek és valamiért mindig nagy a szakálluk.
A magyar nyelvben leginkább törpnek, koboldnak hívjuk őket.
A manó szó legvalószínűbb erdete az 'iráni mamus'. A fogalom az észak-európai mitológiában is megjelenik, de számos változata, jelentése alakult ki, melyeket a modern kori ábrázolások csak még inkább átláthatatlanná tettek. Éppen ezért nem lehet pontos meghatározást adni, de a manók különböző fajtái egészen jól elkülöníthetők egymástól.
Lássuk milyen manó típusok léteznek:
- goblin: a tündérmesék gyakori szereplői, a kedves tündérkék ellentétei. Gonoszak, csúnyák és kicsik. A mai értelemben a bánya-koboldokhoz hasonlítanak a legjobban.
- gnóm: általában gonosz, nagy tudású démoni szellemek. A mágiában jártasak hatással lehetnek rájuk.
- házimanó: északról származik ez a fogalom, rendszerint egy háztartáshoz kötődik. Ház körüli hasznos munkát végeznek, csak akkor válnak rosszindulatúvá ha megsértik vagy rosszul bánnak velük. Főleg Angliában használatos fogalom.
- kobold: házimanó német nyelvterületen. A bányában élő manókat is koboldnak szokás nevezni.
- ork: modern eredetű fogalom, erős, harcias népek akik nem feltétlenül kicsik. Sok fantasy-regényben, szerepjátékban megjelennek, gyakran mágikus képességekkel is rendelkeznek.
Mi kedves manókat szerettünk volna alkotni, akik vidámságot és jókedvet hoznak otthonunkba. Nem csak a gyerekeknek lehet nagyszerű ajándék, hanem bármelyik felnőtt barátunkat, ismerősünket, családtagunkat is meglephetjük ezekkel az aranyos kis manókkal, biztosan fognak neki örülni! Otthonunk díszei lehetnek, akikkel még hangulatosabb lesz az őszi kuckózós esték a kanapén.
Minden manó egyedi tervezésű és 100%-ig a Kiselefánt csapata készíti őket!
Azokra is gondoltunk akik szeretnek kézműveskedni, ezért manó egységcsomagokat is összeállítottunk. Minden csomag tartalmazza az összes szükséges alapanyagot a manók elkészítéséhez, kivéve a tömőanyagot.
Egy kis ízelítő:
Forrás: Sz. A. Tokarev (főszerk.) (1988): Mitológiai enciklopédia I. Budapest, Gondolat
Képek forrása: saját képek