Gobelin, a klasszikus kézimunka

Gobelin, a klasszikus kézimunka

A múltkori bejegyzésünkben a modern kézimunkákat mutattuk be, a mostaniban viszont szeretnénk részletesebben írni az egyik legrégibb és legnépszerűbb technikáról, a gobelinhímzésről.

Bátran kijelenthetjük, hogy kevés olyan ember akad, aki még ne hallott volna a gobelinről. Ha nem is testközelből ismeri az adott illető, de biztosan tudja, hogy miről van szó és valószínűleg már látott is valamilyen gobelin alkotást. A legtöbb kisgyermek már az általános iskolában megismerkedik a gobelin technikával, fejlesztve ezzel kézügyességét.

A gobelin története régre nyúlik vissza. Tulajodonképpen a gobelinhímzés nem más, mint egy szövésutánzó technika. A keresztöltés egyik felével dolgozik csak (balról jobbra). Eredeti funkciója az volt, hogy az üres falrészeket eltakarják vagy díszítsék ezekkel a képekkel. A gobelin név 1662-ből ered, két francia kelmefestő (Jean és Philibert Gobelin) királyi kárpitszövő műhelyéről kapta az elnevezést. Maga a gobelinhímzés technikája a XIX. században alakult ki Franciaországban a polgárosodás és a szövőipar fejlődése következtében. Új igények jelentek meg a nagy- és kispolgárok részéről egyaránt, így jött létre a ma is ismert gobelinhímzés. Hasonló szövési technikák már az ókorban is léteztek Perzsiában, Bizáncban és Kelet-Ázsiában.

A XIII. század előtt a gobelin alapja csak gyapjú lehetett, később helyettesítették lenfonallal a fő szálakat. A gobelin készítés központja Brüsszel volt a XV. század végétől. Egészen a XVIII. századik virágzott a gobelinhímzés manufaktúrája, a kor neves festőinek alkotásait gyakran elkészítették szőttes verzióban is. A gépi szövés váltotta fel a hagyományos kézműves technikát a XIX. századtól. A szecesszió korában jöttek újra divatba a kézi szövésű gobelinek.

A gobelin alapja egy négyzetrácsos szövésű kanava, a hímzőfonal pedig lehet pamut, selyem vagy ritkábban gyapjú. Hazánkban osztott hímzőfonalat használnak a hímzéshez. Leginkább faliképeket, asztalterítőket, ágyterítőket és falvédőket készítenek ezzel a technikával. Selyemfonallal pedig ékszerdobozokat, gombokat, öveket, gallérokat hímeznek.

A gobelin szinte minden korban divatos, napjainkban is töretlenül hódít. A közvéleménnyel ellentétben nem csak az idősebb korosztály kedvelt elfoglaltsága, hanem a fiatalok, gyerekek is előszeretettel gobelineznek.

      

     

Webáruházunkban rengeteg gobelin megtalálható különböző méretben, szín- és formavilágban.

IDE kattintva nézze meg kínálatunkat!

Forrás: Gazdáné Olosz Ella (1986): Kézimunkázók könyve, Bukarest, Kriterion Kiadó

Tartalomhoz tartozó címkék: kézimunka hímzés gobelin
blog comments powered by Disqus